مصاحبه با مرحوم محمود چابکی.

 -       با عرض سلام ، در ابتدای گفتگو خواهش می کنم که از خودتان بگویید . اینکه ورزش را از کی و کجا آغاز کرده اید؟

-       بنده متولد 1345 هستم و همانند دیگران ورزش را از کودکی با توپ پلاستیکی در زمین های خاکی شروع کردام . در اوایل فقط فوتبال بازی می کردم ولی بعدها ؛ والیبال و تنیس روی میز را نیز تجربه کردم . تا اینکه در سال 63 به جبهه اعزام شدم.

-       یعنی اعزام به جبهه باعث شد شما از ورزش دور شوید؟

-       نخیر . چون در بعضی از مواقع که لشکر ما جهت ترمیم و استراحت به عقب بر می گشت ، مسابقاتی برگزار می شد. و بالتبع ما نیز در این مسابقات شرکت می کردیم. بازی در جبهه حال و هوای دیگری داشت. ورزش در آنجا سرشار از معنویت بود.

-       لطفا از معنویتی که به آن اشاره کردید بیشتر بگویید.

-       یادم می آید که لشگر 32 انصار که ما جزء آن بودیم یک دوره مسابقه بین واحدهای تابعه برگزار نمود. مسابقه را شهید سماوات مسئول آموزش نظامی لشگر ترتیب داده بود. بچه ها کاملا احترام یکدیگر را داشتند و برد و باخت مطرح نبود. هدف حفظ شادابی و روحیه نیرو بود. اصول اخلاقی در این بازی ها کاملا رعایت می شد. که یک نمونه آن را که برای من پیش آمد به عرض می رسانم .

در این بازی ها تیم ما از واحد بهداری با تیم واحد ادوات به مرحله پایانی راه یافت. بازی عصر برگزار می شد و نتیجه 2 بر 2 مساوی بود که با اذان مغرب ادامه بازی به فردا موکول شد. صبح در حالی که تیم ما چند نفر مصدوم داشت بازی آغاز گردید . در طول بازی تیم ما فشار زیادی را متحمل شد . همگی کلافه شده بودیم. فردی به نام علیرضا دهقان در تیم مقابل بود که بسیار عالی بازی می کرد من با خطای شدید او را به زمین انداختم و انتظار داشتم با عصبانیت یا حرکت تلافی جویانه او روبرو شوم . پس از بازی که یک بر صفر به نفع آنها تمام شده بود ایشان با چهره ای خندان پیش من آمد و روی مرا بوسید و با این کار به من درسی آموخت که تا آخر عمر آن را فراموش نخواهم کرد .

-       بهتر است برگردیم به ورزش روستا ، شما به عنوان مسئول اسبق تربیت بدنی پایگاه مقاومت بسیج شهید مصطفی خمینی دلایل افت ورزش روستا را چه می دانید؟

-       به نظر من دو علت می تواند داشته باشد : یکی نبود مکان ورزشی مناسب و دیگری عدم وجود مربی و افراد دلسوز و پیگیر در امور ورزشی روستا .

-       آقای چابکی شما  علت ها را تنها در داخل روستا دیدید. فکر نمی کنید دلایل دیگری هم از جمله عدم توجه مسئولین شهرستان به امور روستا ها در این امر دخیل باشد؟

-       چرا . دلایل متعددی می تواند داشته باشد . مثلا آقای مستجاب که قبلا مسئولیت تربیت بدنی شهرستان را عهده دار بود ، عملکرد مثبتی داشت . ایشان با بازدیدهایی که از روستاها داشت ؛ کمبودها را حس می کرد و در پی رفع آنها بر می آمد و جوانان زیادی در آن زمان جذب ورزش شده بودند. علی الخصوص که ایشان مداح اهل بیت (علیهم السلام ) بودند و ورزش را با معنویت همراه ساخته بودند.

-       با تشکر از شما که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید.

 

/ 5 نظر / 14 بازدید
آدم برفی

سلام برادر کارتون خیلی قشنگ بود خاطرات زیادی برام تداعی شد هم خاطرات مرحوم چابکی هم خاطرات چاپ و توزیع نشریه داوه!!!!!!!!!!!!!! خدا رحمت کنه آقای چابکی رو روحشون شاد.. آدم شریف و بی نظیری بودن انصافا خدا رحمتشون کنه برا شادی روحشون الفاتحه مع صلوات..

همرزم

بابت مطلب قشنگی که گذاشتین کمال تشکر رو ازتون داریم.. روحشون شاد..

فاضلیان

سلااااااااااااااااااااااام عکس های فوق العاده ای ان, انصافا برای لحظاتی اون فضای معنوی جبهه برای آدم زنده میشه. برای شادی روحشون صلوات (( الهم صلی علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم))

محسن عباسی

سلام. باتشکر از زحمات شما. خیلی عالیه. از بقیه صفحات هم دیدن کرده واستفاده نمودیم.

محمد

خدا خیرتون بده. آقای چابکی تو دل همه جا داشت خدا بیامرزه