حمام تاریخی داقداق آباد - خاوه ، داوه

دستور می دهد در روستای داوه حمامی احداث شود که بسیار محکم باشد تا سالیان دراز عمر کند و همچنین دستور می دهد در زیر یکی از ستون های آن گنجی از طلا و نقره دفن شود تا پس از قرن ها اگر حمام نیاز به تعمیر یا بازسازی داشت آن مسکوکات را استخراج نمایند و با آن مخارج تجدید بنا را بدست آورند.

اگر این افسانه درست باشد می تواند دلیلی بر نام قبلی داقداق آباد باشد. اگر پیشینه و وجه تسمیه داقداق آباد را خوانده باشید که سال گذشته در مطلبی با همین عنوان ( وجه تسمیه داقداق آباد ) آورده بودم ، در خواهید یافت که ما در آنجا از  کتاب بحر النصاب شیخ صالح قمی آوردیم که امامزاده عبداله حسنی نسل چهارم امام حسن مجتبی(ع) در روستایی به نام خاوه ، داوه ( داقداق آباد امروزی ) مدفون هستند. و احتمال داده می شد که خاوه همان داوه است که در کتب ما قبل تر به اشتباه به این صورت درج شده است. ولی همانطور که گفتیم اگر این افسانه درست باشد می توان فهمید که داوه را به دلیل وجود همین حمام و صاحب آن یعنی خاوه خاتون به خاوه تبدیل نام داده باشند.

خوب بهتر است برگردیم به قصه خودمان همان افسانه ساخت حمام . گفتیم خاوه خاتون دستور می دهد حمامی محکم و استوار ساخته شود برای همین بناهای با تجربه ساختمان پیشنهاد می دهند در بنای آن بجای ملات معمولی از ملات ساروج استفاده شود. البته همین هم می شود و ساروج به عنوان ملات اصلی بکار می رود. همه آنهایی که سالهای پیش از این حمام عمومی استفاده کرده اند راز محکمی آن را در خواهند یافت که بعد از سالیان و قرن ها هنوز این حمام پابرجاست و از آن استفاده می شود.

ساروج از ابتکارات معماران ایرانی در دوران بسیار کهن است. برای ساختن آن نخست خاک رس و آهک را به نسبت شش و چهار مخلوط می‌کنند و گلی سفت می‌سازند و دو روز آن را ورز می‌دهند. بعد، قسمتی از خاکستر کوره‌های حمام را با مقداری مواد الیافی لوئی (تخم و پرزهای نوعی نی است) به آن اضافه می‌کنند و مخلوط تازه را با چوبهایی به قطر ده سانتیمتر می‌کوبند تا به خوبی باهم عجین شوند.

در دروان گذشته، ساروج از اهمیت خاصی برخوردار بوده و جهت ساختن حوض، پل، آب انبار، برکه گرمابه و بنای خانه و سد کاربرد داشته‌است. ساروج یکی از مصالح قدیمی مصرف شده در ایران و بعضی کشورهای کنارهٔ خلیج فارس می‌باشد که تاریخ شروع کاربرد دقیق آن را نمی‌توان حدس زد، ولی نمونه‌هایی ۷۰۰ ساله از ساروج هم‌اکنون در نقاط مختلف ایران یافت می‌شوند. در کلیه ساروج ها از شن و ماسه و اهک و سفیده  تخم مرغ استفاده می شده است.

البته هر چند استفاده از این بنا به عنوان حمام نشان از محکمی آن دارد ولی حیف است که ما سرمایه های تاریخی خودمان را چنین استفاده ای از آن بکنیم بنده بار ها به دست اندرکاران مربوطه پیشنهاد داده ام این بنا را به موزه تبدیل کنیم یا از آن به عنوان نمایشگاه آثار هنری و غیره بهره ببریم . !!!

توضیحات تکمیلی در مورد ملات ساروج

پیش از اختراع سیمان، ملات ساروج را برای اندود و آب‌بندی کردن آب‌انبارها و حوضها مصرف می‌کردند، ولی امروزه مصرف آن بسیار کم شده و ملات سیمان جای آن را گرفته است. ملاتهای ساروج مصرفی در ایران به دو گونه تقسیم می‌شوند: ساروج گرم و ساروج سرد.

 ملات ساروج گرم

ساروجهای گرم در واقع نوعی ملات آهک آبی هستند که از پختن و آسیاب کردن سنگهای آهکی رس‌دار به دست می‌آیند و این نوع ملاتها در جنوب ایران در کناره شمالی خلیج فارس به کار می‌رفته و پس از گذشت سالها در ساختمانهای دریایی پابرجا مانده‌اند. مشهورترین ساروج از این نوع متعلق به بندر خمیر می‌باشد.

 ملات ساروج سرد

ماده چسباننده این ملات از اختلاط آهک، خاکستر و آب حاصل می‌شود، برای قوام و چسبندگی به آن خاک رس می‌افزایند و ماسه بادی نیز در آن نقش پرکنندگی و استخوان‌بندی دارد، برای جلوگیری از ترک‌خوردگی به ساروج، لوئی (پنبه جگن) یا موی بز می‌زدند. خاکستر دارای مقدار زیادی سیلیس غیر بلوری است که به هنگام اختلاط با دوغاب آهک با آن ترکیب شده و سیلیکات کلسیم به وجود می‌آید، ولی این عمل به کندی پیش می‌رود و از این جهت ملات ساروج، کندگیر است.

ملات ساروج از اختلاط 10 پیمانه گرد آهک شفکته، 7 پیمانه خاکستر الک شده، یک پیمانه خاک رس، یک پیمانه ماسه بادی، 30 تا 50 کیلوگرم لوئی (برای هر مترمکعب ملات)، آب به قدر کافی و ورز دادن آنها به دست می‌آید[1].
نقل از کتاب مصالح ساختمان نوشته استاد احمد حامی فروردین 1369 چاپ پنجم


/ 3 نظر / 4 بازدید
محمد

سلام....واقعا وبلاگ خوبی دارین اقای جعفری من خیلی میام وبتون......الانم از این نوشتتون خیلی لذت بردم......به نظرم موزش کنین این حمامو

جیگر

[گل][شیطان][نیشخند]تقدیم به جعفری

محمد امینی

سلام اقای جعفری واقعا دمت گرم من اولین بارمه میام سایتت خیلی واضح توظیح دادین